Severovýchodní Egejské ostrovy

Severovýchodní Egejské ostrovy (nebo také Severní Egejské ostrovy) jsou tvořeny velkým množstvím ostrovů, ležících v severní části Egejského moře. Patří Řecku a část z nich Turecku. Ostrovy sice netvoří žádnou skupinu, ale často bývají označovány souhrnně pro administrativní a turistické potřeby. Jižně od nich se nachází Dodekany a na západě Kyklády a Sporady.

Přístav, ostrov Samos

Hlavními ostrovy podél tureckého pobřeží, řazenými do této skupiny, jsou řecké ostrovy Samos, Ikaria, Chios, Lesbos a Lemnos a turecké ostrovy Imbros (zvaný také Gokceada), Tenedos (Bozcaada) a Králičí ostrovy. Hlavními ostrovy Thráckého moře daleko na severu jsou Samothraki a Thassos.

Mithymna, Lesbos

Krása zdejší přírody, křišťálově čistá voda v okolí ostrovů, tradiční vesničky s kamennými domy a mnoho zeleně vytváří z ostrovů ideální místa pro dovolenou i těch nejnáročnějších návštěvníků. Na ostrovech se nacházejí krásné pláže, ale také mnoho zajímavostí – archeologické muzeum, hrady, kláštery a kostely, dokládající dobu, kdy byly Severovýchodní Egejské ostrovy centrem ekonomického a kulturního rozvoje.  

©2024 Egejské ostrovy Cestování.cz