Kyklády

Kyklády patří mezi Egejské ostrovy - jedná se o souostroví, ležící v Egejském moři, jihovýchodně od řecké pevniny. Vytvářejí jednu z prefektur Řecka. Název Kyklády („ostrovy v kruhu“) vychází z uspořádání ostrovů kolem posvátného ostrova Délos.

Kyklády se skládají z 220 ostrovů. Mezi hlavní patří Amorgós, Anafi, Ándros, Antipáros, Délos, Ios, Kea, Kímolos, Kithnos, Mélos, Mykonos, Naxos, Paros, Folegandros, Serifos, Sifnos, Sikinos, Syros, Tinos a Santorini (Thera). Většina z menších ostrůvků je neobydlena. Hlavním městem a administrativním centrem prefektury je Ermoupolis, nacházející se na ostrově Syros.

Ostrovy Kyklády tvoří vrcholy hor, které zatopila voda (výjimkou jsou dva ostrovy vulkanického původu Santorini a Mélos). Zdejší podnebí je obecně suché a mírné, půda však není příliš úrodná (kromě ostrova Naxos). Hlavními zemědělskými produkty jsou víno, ovoce, pšenice, olivový olej a tabák. Nižší teploty můžete očekávat ve vyšších polohách, většinou se zde však nesetkáte s typickým zimním počasím.

Kyklády jsou oblíbenou a hojně navštěvovanou prázdninovou destinací. Každý z ostrovů má své kouzlo. Turisty z celého světa láká kromě zdejších pláží a křišťálově čisté vody mnoho památek, archeologických nalezišť, muzeí, galerií i krásná krajina a jedinečné výhledy na moře.

©2024 Egejské ostrovy Cestování.cz