Kréta

Mezi Egejské ostrovy je řazena také Kréta, největší a nejoblíbenější řecký a zároveň 5. největší ostrov ve Středozemním moři. Tvoří podstatnou část ekonomiky i kulturního dědictví Řecka. Kréta si zachovává vlastní charakteristické rysy (vlastní nářečí, poezie i hudba). Ostrov byl centrem vyspělé minojské civilizace (cca 2700 – 1420 př. n. l.).

Kréta má podlouhlý tvar: od východu na západ měří 260 km, v nejširším bodě má 60 km, v nejužším cca 12 km (blízko městečka Ierapetra). Rozloha ostrova činí 8336 km2, pobřeží dosahuje délky 1046 km. Ze severu je ostrov omýván Krétským mořem, z jihu Libyjským mořem a ze západu Myrtským mořem. Leží cca 160 km jižně od řecké pevniny.

Kréta je hornatý ostrov – vyskytuje se zde několik pohoří, které se táhnou od západu k východu: Lefka Ori (2452 m n. m.), Idi (2456 m), Dikti (2148 m), Kedros (1777 m) a Thripti (1489 m). Mezi nimi se nacházejí údolí (např. Amari), úrodné pláně (Lasithi, Omalos, Nidha), jeskyně (Diktaion a Idaion – rodiště řeckého boha Dia) i rokle. V okolí Kréty se nachází velké množství malých ostrůvků, z nichž některé jsou přístupné pouze archeologům a biologům.

Na Krétě žije více než 600 000 lidí. Hlavním a zároveň největším městem Kréty je Heraklion. Známá je také Chania, Rethymno, Ierapetra, Agios Nikolaos či Sitia. Ekonomika je založena na turistickém ruchu a zemědělství. Pěstuje se zde vinná réva, olivy a citrusové plody. Známé jsou také místní mléčné výrobky - zejména sýry (mizithra, anthotyros a kefalotyri).

Kréta je jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací Řecka. Každý rok ji navštíví přes dva miliony turistů. Stále se zvyšuje počet zdejších ubytovacích zařízení - je možné se zde ubytovat v luxusních hotelech s kompletní nabídkou služeb, ale i v menších rodinných apartmánech či kempech. Kréta je snadno dosažitelná letecky – ve městech Heraklion a Chania se nachází mezinárodní letiště – nebo lodí (Heraklion, Chania, Rethymno a Agios Nikolaos jsou známými přístavy). Hlavními turistickými taháky jsou pozůstatky minojské civilizace, staré město a přístav města Chania, benátská pevnost v Rethymno, soutěska Samaria a okolní ostrůvky Chrysi, Elafonisi, Gramvousa a Spinalonga.

©2024 Egejské ostrovy Cestování.cz